ВСТУП
     Керуючись положеннями Конституції України, законами України «Про освіту», Національною державною програмою «Освіта» (Україна - XXI ст.), Національною доктриною розвитку освіти, Положенням «Про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах», Програмою інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів, Програмою розвитку психологічної служби, нормативними документами Міністерства освіти і науки України, департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації, у 2016-2017 навчальному році робота ДНЗ «Західно-Донбаський професійний ліцей» спрямовувалася на реалізацію якості знань учнів, формування в них професійних та навчальних компетентностей, кінцевий очікуваним результатом яких є випускник - кваліфікований робітник, здатний до саморозвитку і самореалізації, а також на реалізацію підвищення професійної майстерності педагогів та зміцнення матеріально-технічної бази ліцею. Протягом навчального року ліцеї успішно атестував чотири професії «Кухар.Офіціант», «Електрослюсар (слюсар) черговий та з ремонту устаткування», «Електрослюсар (слюсар) черговий та з ремонту устаткування. Електрогазозварник», «Оператор комп'ютерного набору. Касир торговельного залу. Продавець продовольчих товарів» та ліцензував одну- «Кухар. Офіціант».
ВИКОНАННЯ ДЕРЖЗАМОВЛЕННЯ
      В 2016-2017 навчальному році державне замовлення по набору учнів  виконано на 81% (план - 180 учнів), контингент учнів І курсу склав 146 особи (на базі 11 класу – 33 учнів, на базі 9 класу – 113 учня). На базі 9 класів були сформовані чотири навчальні групи, на базі 11 класу – дві групи. Кількість дітей сиріт, прийнятих за державним замовленням склала 13 осіб. Крім державного замовлення за переводом та на звільнені місця протягом навчального року зараховано 29 учні.

СКЛАД ПЕДАГОГІЧНОГО КОЛЕКТИВУ

     Педагогічний колектив ліцею на 01.07.2017 р. налічує 45 педагогічних працівників. Навчальний процес здійснювали 19 викладачів,  22 майстра виробничого навчання, 4 інших педпрацівника. 2 викладача мають педагогічне звання «викладач-методист»,   1- «старший викладач»,  5 викладачів мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», 3 – І категорії, 5 – ІІ категорії, 2 - «спеціаліст» .  6 майстрів виробничого навчання мають педагогічне звання «майстер виробничого навчання І категорії», 2- ІІ категорії.  

КОНТИНГЕНТ УЧНІВ

     Протягом 2016-2017 навчального року зі складу учнів ліцею було відраховано 216 осіб, з них випуск кваліфікованих робітників - 164 учні, що складає 38 % від загальної кількості учнів на початок навчального року, за іншими причинами  - 52 учні, що складає 12 % від загальної кількості учнів, з них за невиконання навчальних планів і програм – 9 учнів (5%).  

ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ

     З випущених 164 учнів працевлаштовано - 148, в тому числі 9 сиріт, не працевлаштовано – 16 учнів (1 сирота). З непрацевлаштованих направлено на навчання 4 учня , в декретній відпустці 11 учениць (1 сирота), 1 учень не працевлаштований в звязку із зміною місця проживання. На 01.07.2017 року контингент учнів за державним замовленням складає 247 осіб.

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ПІДГОТОВКА

     ДПА складали 85 учнів. Результати: початковий рівень  - 15%, середній – 72%, достатній – 11 %, високий -2%. Рівень навчальних досягнень учнів – 13% (2015-16 н.р. – 21%). Навчальний рік закінчений з  такими результатами: загальноосвітню підготовку отримували 190 учнів груп І та ІІ курсів, успішність становить   97 %, рівень навчальних досягнень учнів склав 24 % ( минулий навчальний рік – 31%, обласний показник – 33%), початковий рівень мають 30% учнів (2015-16 н.р. -16%), середній рівень –55 % (2015-16 н.р. - 45%), достатній –  9% (у минулому році – 29%), високий -0% (2%).  Неатестовано 12 учнів  (6%)- в 2015-16 н.р. – 17 (8%). Кращою групою, учні якої мають відносно високий рівень знань є гр.223 (26%), найгірші показники (0% якості знань) є гр.101,102, 224.

ДЕРЖАВНА КВАЛІФІКАЦІЙНА АТЕСТАЦІЯ

     Згідно робочих навчальних планів та відповідно до графіка проведення 15 лютого та з 19 по 23 червня 2017 року у ліцеї проводилась державна кваліфікаційна атестація в якій прийняли участь 8 випускних груп. Загальна кількість допущених до ДКА - 158 учнів. За результатами ДКА високий рівень знань показали 10 учнів (16%), достатній рівень знань отримали 79 учнів (56%), середній мають 69 учні (34%). Рівень навчальних досягнень склав 55%. Два учні отримали дипломи з відзнакою: Козорог Анастасія гр.334 «Кухар. Офіціант», Маховська Карина гр..211  «Оператор комп'ютерного набору. Касир торговельного залу. Продавець продовольчих товарів.». Згідно з робочими навчальними планами дві професії отримали 135 учнів. Разом з тим, понижений розряд отримали 49 учнів.

     На протязі навчального року детально проводились моніторинги: працевлаштування випускників попереднього року випуску,досліджувалось закріплення їх за робочим місцем, якість знань учнів (зрізові контрольні, директорські контрольні), опитування роботодавців, проведення державної кваліфікаційної , поетапної, підсумкової атестацій, перевірних робіт. Велика увага педагогічним колективом приділялась створенню іміджу робітничих професій, з цією метою були проведені Дні відкритих дверей для учнів шкіл регіону та соціальних партнерів і роботодавців та профорієнтаційний міський захід «ліцей запрошує друзів».

ВИРОБНИЧЕ НАВЧАННЯ ТА ВИРОБНИЧА ПРАКТИКА

     Виробниче навчання та виробнича практика проводились згідно навчальних планів та програм у навчальних майстернях та 96 підприємствах. Найбільш активні стосунки ліцей має з роботодавцями, які надають робочі місця учням для проходження виробничої практики та працевлаштування. До них відносяться: СТ «Славсант», ВАТ «Фабрика будівельних сумішей «БудМайстер», ВАТ «ПЗТО», ДП ВО «ПМЗ ім. Макарова», КП «Тернівське ЖКП» , ОСББ міста, підприємства та філії ПрАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля» та інші.

     Рівень навчальних досягнень з професійно-практичної підготовки склав 67%.

   Протягом навчального року проведені декади робітничих професій, кращою з яких були декади електрогазозварників, кравців, кухарів. Проведені конкурси фахової майстерності серед учнів випускних груп, переможці з професій «Перукар. Перукар-модельєр», «Електромонтер», «Маляр» прийняли участь в  етапі конкурсів фахової майстерності. Учениця групи 234. На базі ліцею в квітні проведений обласний семінар «Дніпропетровщина кулінарна».

     Під керівництвом майстрів виробничого навчання учні протягом року виконали великий об’єм практичних робіт: для покращення  та оновлення матеріальної бази ліцею було зроблено:

Електрогазозварники виготовили та встановили 12 регістрів опалення, 5 металевих дверей, 4 козирка, арку, 4 підставки під квіти, провели ремонт опалювальної системи в гуртожитку, в котельні, виготовляли експонати для виставки в музеї.

Електромонтери провели заміну та монтаж електропроводки в гуртожитку, у кабінетах майстрів, у підвалах, провели ревізію та ремонт силових та освітлювальних щитків, вимикачів, розеток, встановили дзвінки в навчальних корпусах.

Робітники з комплексного обслуговування будинків улаштували 2 квіткові клумби, гіпсокартонну конструкцію в їдальні, виконали декоративне оштукатурювання кабінету майстрів, фасаду гуртожитку, провели ремонтні роботи в побутовій і гостьовій кімнатах гуртожитку, в кімнаті техперсоналу, лабораторії електромонтерів, в кабінетах 21,27,31,32, 41, 44, виконали ремонт козирка центрального входу.

Кравці виготовили ламбрекен в побутову кімнату гуртожитку, 20 пар робочих рукавиць, 20 штук прихваток, виконали швейні роботи по оздобленню буфетів, надавали послуги по ремонту та пошиттю одягу.

Продавці організували роботу буфетів, поповнили матеріальну базу детектором для визначення справжності грошових банкнот, сканером, касовим апаратом.

Верстатники виготовляли деталі для виконання ремонту систем опалення та водопостачання, замки для господарчих потреб.

Слюсарі-ремонтники провели ревізію та ремонт запірної апаратури в котельні та підвалах, виготовили 6 струбцин, провели роботи по промивці батарей системи опалення в гуртожитку, по утепленню дверей, по облаштуванню музею, ревізію та ремонт 4 верстатів, двигуна авто Москвич, переднього моста авто ГАЗ.

Кухарі організували харчування учнів та співробітників, виготовляли продукцію на ярмарки-продаж.

Перукарі надавали послуги співробітникам та учням.

Оператори ПК виготовили бланки для потреб ліцею, 10 стендів по професіям, фото колаж, надавали послуги з роздрукування та ламінування.

      Проведений профорієнтаційний захід «Ліцей запрошує гостей», в ході якого були продемонстровані майстер-класи з професій, за якими ведеться навчання в ліцеї.. За звітний період на виробничому навчанні та практиці учні заробили 92 000 грн, що на 52 % перевищує план.

МЕТОДИЧНА РОБОТА

     Методична робота в ліцеї в 2016 -2017 навчальному році проводилась відповідно до плану роботи НМЦ ПТО, плану роботи ліцею, плану роботи методичного кабінету та інших нормативних документів. Протягом навчального року проведено сім засідань педагогічної ради, три інструктивно – методичні наради. Розглянуті питання стану підготовки кваліфікованих робітників з професій «Слюсар з ремонту автомобілів. Слюсар ремонтник» та «Перукар. Перукар-модельєр» та стану викладання предметів: «Біологія», «Основи споживчих знань» та «Фізична культура».

     Систематично проводились інструктивні оперативно-методичні наради, на яких аналізувалась робота педагогічного колективу на виконання поточних навчально-виховних завдань.

     Методичний кабінет поповнився   більш ніж 20-ма методичними розробками нестандартних уроків викладачів та майстрів виробничого навчання, підсумковими матеріалами з досвіду роботи 11 педагогічних працівників, які пройшли атестацію. Особливу увагу педагогічний колектив приділяв питанню удосконалення роботи щодо підвищення ефективності і якості уроку, з цією метою були розроблені методичні рекомендації «Сучасний урок», які розміщені на сайті ліцею та опрацьовані педагогічними працівниками. В грудні відбувся ІІ етап педагогічної конференції на тему: «Сучасний урок в професійній школі», під час якої своїм досвідом та напрацюваннями поділились викладачі та майстри ліцею. ІІІ і ІV етапи заплановані на І семестр 2017-18 навчального року.

     Передовим педагогічним досвідом на рівні області визнаний досвід роботи майстра виробничого навчання Міщенко Т.О. з теми «Підготовка робітників високої кваліфікації на основі впровадження технологій критичного мислення» (жовтень 2016 р.), викладача біології Литвиненко І.А. з теми «Методи і прийоми самостійної діяльності учнів як один з факторів розвитку пізнавальної активності на уроках біології» (квітень 2017 р.) та методиста Захарченка О.І. з теми «Шляхи розвитку індивідуалізації методичної роботи в роботі методичного кабінету ЗДПЛ» (червень 2017 р.), матеріали та презентації досвіду розміщені на сайті НМЦ ПТО. Велика увага приділялась оновленню КМЗ предметів і професій, так протягом жовтня-грудня 2016 року оновлені паспорти майстерень виробничого навчання, навчальних кабінетів та паспорти КМЗ з предметів і професій.  З метою виконання Методичних рекомендацій щодо національно – патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах колектив ліцею продовжив участь   проекті  «Славні імена земляків» .

     Безпосереднім виконавцем поставлених перед педагогічним колективом завдань є методичні комісії, засідання яких проводилось щомісяця. Педагоги цих комісій  на протязі навчального року вивчали та впроваджували сучасні технології навчання, розглядали актуальні питання дидактики, педагогіки, психології, провели тижні професійної майстерності,  творчі звіти викладачів та майстрів виробничого навчання, вивчали  перспективний педагогічний досвід, методичну роботу педагогічних працівників під час підготовки до чергової атестації. Згідно цих напрямків впродовж навчального року проведені  відкриті уроки (викладачі Мороз М.В., Бикова К.Ю, Литвиненко І.А., Кушніренко Г.Є., майстри виробничого навчання Міщенко Т.О., Дідович Н.А.), позакласні заходи, предметні  тижні, декади з професій, олімпіади із загальноосвітніх дисциплін, конкурси - огляди навчальних кабінетів та майстерень.

     Викладачі та майстри виробничого навчання постійно працюють над підвищенням методичного рівня. На уроках використовують змістовний роздатковий матеріал з застосуванням сучасних технологій, сучасної комп'ютерної техніки, різнорівневі картки-алгоритми, технологічні карти.

     Кожен педагог протягом навчального року мав можливість підвищувати свій освітній та фаховий рівень, у його розпорядженні бібліотека ліцею, інформаційно-освітній центр з мережею «Іnternet», комп’ютери в кабінетах та в методичному кабінеті. Надається можливість підвищення кваліфікації на курсах у Дніпропетровському інституті післядипломної освіти, Білоцерківському інституті післядипломної освіти інженерно-педагогічних працівників,Університету  менеджменту освіти НАПН України (м. Київ). В 2016-2017 навчальному році успішно пройшли атестацію 11 педагогічних працівників ліцею.

ВИХОВНА РОБОТА

     Виховна робота проводилась за такими напрямками: громадянське, родинно-сімейне, військово-патріотичне, трудове, художньо-естетичне, екологічне виховання, формування здорового способу життя, правове виховання та сприяння творчому розвитку особистості. Учні приймали участь в обласному просвітницькому творчому заході для дітей  «Ми проти насильства і жорстокості» та посіли в номінації  (фото) «Світ чудовий без жорстокості та насильства» ІІІ місце. плану були проведені виховні заходи під гаслом «16 днів проти жорстокості та насильства» спільно з представниками мобільної бригади з надання соціально-психологічної допомоги МБФ «Української фундації громадського здоров’я», яку очолює Садова В.М. За їх підтримкою проводились тренінги з психологом, години спілкування, приватна робота з учнями, які потребують допомоги. В жовтні на базі ліцею була відкрита музейна експозиція «Вічна пам'ять Героям!» присвячена павлоградцям, учасникам бойових дій в зоні проведення АТО.22 грудня 2016 р. в музеї ліцею біля експозиції присвяченої воїнам інтернаціоналістам відбулась зустріч учнів з афганцями та родинами загиблих в Афганістані. Учні гр.109 і 110 були присутні на відкритті меморіальної дошки загиблому в зоні АТО випускнику нашого ліцею Михайличенко О. В квітні місяці відбулась зустріч учасників гуртка «Патріот» з представниками місії ОБСЄ та на лінійці колектив ліцею отримали подяку від міжнародної дипломатичної місії ОБСЄ  за активну патріотичну роботу та популяризацію волонтерського руху. 27 квітня на базі ліцею відбувся І (відбірковий) етап військово-патріотичної гри «Сокіл». В змаганнях прийняли участь 8 команд Павлоградського регіону. Переможцями стали рій «Патріоти» ЗДПЛ. З 06-09.06.2017 року учні ліцею прийняли участь в ІІ (обласному етапі) гри, який проходив в Новомосковському районі с. Орловщина. В запеклій та чесній грі перемога дісталась рою «Патріоти» ЗДПЛ. Актуальним напрямком виховної роботи залишається формування в учнів навичок культури здоров’я, безпечної поведінки, уміння робити єдино правильний вибір на користь здорового способу життя. Працюючи в цьому напрямку надавалася перевага активним формам і методам виховної роботи з учнями, як тренінги, практичні заняття, спортивні змагання. Всього проведено 310 спортивних заходів, працювали 5 секцій під керівництвом Коржавіної О.Ю., Парахіной Г.І. В вересні відбувся Олімпійський Тиждень присвячений Дню фізичної культури і спорту де в спортивних змаганнях прийняли участь учні всіх курсів. Впродовж звітного періоду відбулись загальноліцейні змагання з волейболу, баскетболу, шахів, настільного тенісу. Активно прийняли участь в міських змаганнях серед учнів ВНЗ з волейболу, настільного тенісу,  пляжного волейболу ІІ місце та зональних обласних змаганнях 61 обласної Спартакіади з волейболу, баскетболу, гирьового спорту. 06.04.2017 відбулись зональні змагання з допризивної військової підготовки де наші учені зайняли І місце. 12.04.2017 міські змагання  з футболу - ІІ місце, 13.04.2017 зональні змагання «Козацька наснага» в залік 61-ї обласної Спартакіади серед учнів ПТНЗ  - ІІ місце. В  ліцеї  працюють 26 гуртків, що сприяють розвитку творчих здібностей та розвитку професійних якостей учнів.

4 травня на базі нашого ліцею відбувся конкурс художньої самодіяльності «Дивограй профтехосвіти – 2017». Учні ліцею представили 7 номерів, це вокал, хореографія, літературне читання, гра на саксафоні, народний фолклор. За результатами конкурсу ЗДПЛ посів ІІ місце в області в конкурсі «Дивограй профтехосвіти» та 01.06.2017р. представив ліцей на гала концерті в Кривому Рогу.      Особлива увага приділяється роботі з учнями-сиротами та учнями, позбавленими батьківського піклування. На дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, оформлені особові справи, в яких зібрані необхідні документи, що підтверджують статус дитини. Учні – сироти та учні, позбавлені батьківського піклування забезпечені 4-разовим якісним харчуванням, отримали єдині квітки та було здійснено медичне страхування. Для учнів ліцею організовано гаряче харчування за власні кошти.  Учні, що схильні до правопорушень, були поставлені на внутрішній обліку в ліцеї і відносяться до «групи ризику». На кожну таку дитину заведена облікова картка, де фіксується вся профілактична та виховна робота з цією дитиною. В ліцеї створено базу даних на дітей, які стоять на обліку в кримінальній поліції у справах дітей - 3учня,  на внутрішньому обліку – 25 учнів, на обліку в наркодеспансері -1 учень.

     Цілеспрямована робота в данному напрямку дає свої позитивні результати, рівень злочинності зменшився:

- 2015-2016 н.р – скоєно шість злочинів;

- 2016-2017 н.р. - скоєно чотири злочини одним учнем.

АТЕСТАЦІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

     На протязі минулого навчального року пройшли курси підвищення кваліфікації 12 педагогічних працівників, серед них 1 заступник директора, 6 викладачів, 5 майстрів виробничого навчання, 4 майстри пройшли стажування в ПТНЗ, директор і 1 майстер виробничого навчання продовжують навчання на курсах підвищення кваліфікації. В 2016-17 навчальному році атестовано 11 педагогічних працівників: 6 викладачів та 5 майстрів виробничого навчання, це викладачі української мови та літератури Гончар Є.А., історії Кушніренко Г.Є., англійської мови Бикова К.Ю., біології Литвиненко І.А., спеціальних  дисциплін кухарів Мороз М.В., електротехніки Михайліченко О.Л, яким присвоєні кваліфікаційні категорії «спеціаліст другої категорії» та майстри виробничого навчання Міщенко Т.О., Дідович Н.А., Моцна А.І., яким підтверджені встановлені раніше 12 тарифний розряд та педагогічне звання «майстер виробничого навчання першої категорії», Чігірінова З.В., якій підтверджений встановлений раніше 12 тарифний розряд та педагогічне звання «майстер виробничого навчання другої категорії». Шляпенковій О.Л. по результатам атестації був встановлений 10 тарифний розряд та присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії».

КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

     Протягом року відзначається значна плинність як педагогічних так і інших працівників ліцею. Протягом навчального року було звільнено 33 працівників, з них 13 педагогічних працівників, 2 спеціалісти, 17 працівників обслуговуючого персоналу. Було прийнято на роботу 27 працівників, з них 11 педагогів, 4 спеціалістів, 12 – обслуговуючого персоналу.

ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

     На протязі навчального року створена лабораторія електротехніки, відремонтовані кабінети спеціальної технології кухарів, історії, української мови, кімнати майстрів виробничого навчання. Проведений монтаж водовипускної труби навчального корпусу по вул. Дніпровська, здійснена промивка регістрів опалення в гуртожитку.

СТАН ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

      У 2016 році на утримання ліцею використано всього коштів у загальній сумі 9 946,10 тис. грн.., у тому числі: коштів загального фонду у сумі 9 661,03 тис. грн.. та коштів спеціального фонду у сумі 285,07 тис. грн..

     Кошти загального фонду були використані:

 • На виплату заробітної плати – 4 939,77 тис. грн..                                         - На виплату стипендій учням – 2 038,71 тис. грн..
 • На оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 1 908,65 тис. грн..            - На харчування дітей-сиріт – 489,55 тис. грн..
 • На виплату дітям сиротам допомоги на придбання літератури, при працевлаштуванні – 168,31 тис. грн..
 • На придбання будівельних, господарських та канцелярських товарів – 58,06 тис.грн..
 • На оплату послуг із страхування учнів пільгової категорії, вивезення сміття – 4 36 тис.грн..
 • На придбання медикаментів – 9,40 тис. грн..                                                  - На сплату судового збору – 9,75 тис.грн.

Кошти спеціального фонду використано:

 • На виплату заробітної плати з нарахуваннями – 80,19 тис. грн.              - На утримання котельні, оплату послуг зв’язку та інтернету тощо – 88,21тис. грн.
 • На придбання інвентарю, обладнання та матеріалів – 81,71 тис. грн.    - На оплату податку на воду, землю,ПДВ, пені – 2,69 тис. грн.
 • На оплату відряджень – 15,35 тис. грн.                                                       - На оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 14,08 тис. грн.
 • На навчання з питань охорони праці та законодавства у сфері закупівель – 2,83 тис.грн..

     Протягом 2016 року отримано доходів у загальній сумі 252,96 тис.грн., з них:

 • Від надання освітніх платних послуг – 112,46 тис.грн..                               Від додаткової діяльності (50% від практики) – 97,88 тис.грн.
 • Від оренди майна – 39,91 тис. грн.                                                                 Від реалізації майна (металобрухт) –2,71 тис.грн.

   Також, під час інвентаризації виявлені лишки матеріальних цінностей на суму 46,05 тис.грн., які оприбутковані у бухгалтерському обліку. Крім цього, у 2016 році отримано від пенсійного фонду кошти (50% пенсії дітей-сирот, які знаходяться у закладі на повному державному утриманні) у сумі 13,34 тис.грн. та від інших установ, батьківського комітету матеріальні цінності (підручники, м’ячі, столи, стільці, принтер) на суму 14,10 тис.грн